Porady

Bindownica – jak wybrać najlepszą ?

Bindownica - poradnik jak wybrać bindownicę

Bindownica to niezwykle łatwe w obsłudze urządzenie umożliwiające stworzenie w szybki sposób atrakcyjnej oprawy przy pomocy całej gamy grzbietów i kolorowych okładek. Bindownice pozwolą zrobić dobre wrażenie dzięki profesjonalnie zbindowanymi dokumentom.

Rodzaj urządzenia do bindowania zależy przede wszystkim od osobistych i zawodowych potrzeb.  Aby odpowiednio dobrać urządzenie należy wykonać następujące kroki:

 1. Krok 1 w wyborze bindownicy:   Wybierz rodzaj oprawy



  Bindownice to wszechstronne rozwiązania w zakresie oprawy dokumentów. Pierwszy krok to wybór właściwego rodzaju bindowania, dobranego do naszych potrzeb.

 • oprawa w grzbiet plastikowy, in. oprawa grzebieniowa (Comb Bind) – to najpopularniejszy na świecie system oprawy. Jego największą zaletą jest możliwość stałego aktualizowania dokumentów – grzbiet można wielokrotnie otwierać i zmieniać zawartość oprawy. Szeroki wybór średnic grzbietu od 4 do 50 mm pozwala na właściwe dobranie wielkości grzbietu do ilości bindowanych kartek. Oprawa przy pomocy grzbietu plastikowego pozwala na zbindowanie od kilku do około 500 kartek.
 • oprawa w listę zatrzaskową Greenbinder. Do oprawy dokumentów w listwę zamykaną posłuży nam ta sama bindownica, która oprawia w grzbiet plastikowy. Listwa zatrzaskowa umożliwia swobodne otwieranie, dokładanie, wymianę przedziurkowanych bindownicą kartek. Przedziurkowane kartki można swobodnie wymieniać ręcznie, bez konieczności używania bindownicy. listwy posiadają zatrzaski, które stabilnie utrzymują oprawę. 4 rozmiary listew umożliwiają oprawę od kilku do ok. 210 arkuszy. Płaski kształt gotowej oprawy sprawia, że świetnie sprawdzi się ona do bindowania akt, sprawozdań, projektów, które następnie będą archiwizowane, a prosty grzbiet umożliwi wygodne umieszczanie opisów.
 • oprawa w grzbiet drutowy, in. oprawa metalowa (WireBind) – to elegancka i trwała oprawa. Efekt oprawy w grzbiet drutowy zawsze będzie profesjonalny. Świetnie sprawdzi się zarówno do oprawy dokumentacji, do tworzenia broszur reklamowych, kalendarzy, notatników, zeszytów, instrukcji obsługi. Grzbiety drutowe dostępne są w wielu kolorach, można je łączyć ze standardowymi okładkami do bindowania. Oprawa w grzbiet drutowy w rozstawie 3:1 umożliwia oprawę do ok. 120 kartek. Bindownica drutowa obsługująca rozstaw dziurkowania 2:1 umożliwia oprawę aż do 280 arkuszy.
 • oprawa paskowa (StripBind /Velobind), prosta, szybka i bezpieczna oprawa z użyciem velobindera. Przedziurkowane na velobinderze kartki łączone są za pomocą pasków velobind. Efektem jest trwała, płaska i bardzo estetyczna oprawa. Paski velobind pozwalają na połączenie ok. 200 arkuszy papieru.
 • oprawa spiralowa (CoilBind), łącząca wygodę możliwości obracania stron o 360 stopni z szybkością oprawiania
 • oprawa klik ( ClickBind). Przedziurkowanie na bindownicy ClickBind dokumenty nakładane są ręcznie na grzbiet clickBind. To wyjątkowo uniwersalna forma oprawy, która umożliwia edycję dokumentu: – otwierasz grzbiet, następnie dodajesz, wymieniasz lub usuwasz kartki – w zależności od potrzeb. Następnie ponownie zamykasz grzbiet i gotowe. Oprawa klik umożliwia zbindowanie plików do ok. 125 kartek.
 • oprawa kanałowa – trwała oprawa introligatorska. Dzięki bindownicy kanałowej powstaną prezentacje o najwyższej jakości. Proces oprawy nie wymaga kleju ani dziurkowania kartek. Okładkę można otworzyć, by wymienić dokumenty. Wąskie grzbiety sprawdzą się w archiwizacji dokumentów, w oprawie prac i sprawozdań. Bindownica kanałowa umożliwia oprawę  maksymalnie do ok. 300 kartek.
 • oprawa termiczna – trwała oprawa, zabezpieczająca dokumenty przed nieautoryzowaną wymianą kartek. Termobindownica umożliwia szybką i wygodna pracę, a jej efektem jest trwała i bardzo estetyczna oprawa. Szeroki asortyment termookładek z szerokością grzbietu od 1,5mm do 50mm pozwala na oprawę od jednej kartki do ok. 500 arkuszy. Płaska i lekka oprawa  doskonale nadaje się do wysyłek pocztowych.

 

2. Krok 2 w wyborze bindownicy:   Jak często będzie wykorzystywana bindownica?

Po wyborze najlepszej formy oprawy dla Twoich dokumentów czas na wybór urządzenia dostosowanego do intensywności pracy. Bindownica musi odpowiadać Twoim potrzebom, największy wybór urządzeń reprezentują bindownice do oprawy w grzbiet plastikowy.

– okazjonalne używanie – urządzenia zalecane do użytku w domu i małym biurze. Bindownica do zastosowań domowych i do małego biura będzie oprawić mniej kartek jednorazowo, ale z pewnością grubość oprawy również nie będzie duża. Urządzenia te często są mniejszych gabarytów, dzięki czemu nie zabierają wiele miejsca gdy są niezużywane. Kompaktowym modelem jest np. Bindownica Star +150, którą po zamknięciu można ustawić w pozycji pionowej.
– umiarkowane używanie – bindownice zalecane do użytku w średnim i większym biurze
– częste używanie – bindownice zalecane do użytku w dużych biurach i profesjonalnych punktach usługowych. Tutaj sprawdzi się bindownica elektryczna oraz wysokowydajna bindownica ręczna.

3. Krok 3 w wyborze bindownicy:     Wybierz rodzaj okładek

Możliwości w wyborze materiałów eksploatacyjnych do bindownicy są nieograniczone. Spośród okładek wybierz tą, która będzie Ci najbardziej odpowiadała. Okładki charakteryzują się różnymi stylami wykończenia i teksturami, nadającymi dokumentom różnoraki wygląd i charakter. Wiele okładek umożliwia personalizację oprawy. Okładki poza funkcją prezentacyjną mogą też pełnić ważną rolę ochrony dokumentu.