Porady

Bindownica – jak wybrać najlepszą ?

Bindownice to niezwykle łatwe w obsłudze urządzenia umożliwiające stworzenie w szybki sposób atrakcyjnej oprawy przy pomocy całej gamy grzbietów i kolorowych okładek. Bindownice pozwolą zrobić dobre wrażenie dzięki profesjonalnie zbindowanymi dokumentom.
Rodzaj urządzenia do bindowania zależy przede wszystkim od osobistych i zawodowych potrzeb.  Aby odpowiednio dobrać urządzenie należy wykonać następujące kroki:

Krok 1 w wyborze bindownicy:   Wybierz system oprawy

Bindownice to wszechstronne rozwiązania w zakresie oprawy dokumentów. Pierwszy krok to wybór właściwego rodzaju bindowania, dobranego do naszych potrzeb.

  • oprawa w grzbiet plastikowy, in. oprawa grzebieniowa (Comb Bind) – to najpopularniejszy na świecie system oprawy. Jego największą zaletą jest możliwość stałego aktualizowania dokumentów – grzbiet można wielokrotnie otwierać i zmieniać zawartość oprawy. Szeroki wybór średnic grzbietu od 4 do 50 mm pozwala na właściwe dobranie wielkości grzbietu do ilości bindowanych kartek. Oprawa przy pomocy grzbietu plastikowego pozwala na zbindowanie od kilku do około 500 kartek.
  • oprawa w listę zatrzaskową Greenbinder. Do oprawy dokumentów w listwę zamykaną posłuży nam ta sama bindownica, która oprawia w grzbiet plastikowy. Listwa zatrzaskowa umożliwia swobodne otwieranie, dokładanie, wymianę przedziurkowanych bindownicą kartek. Przedziurkowane kartki można swobodnie wymieniać ręcznie, bez konieczności używania bindownicy. listwy posiadają zatrzaski, które stabilnie utrzymują oprawę. 4 rozmiary listew umożliwiają oprawę od kilku do ok. 210 arkuszy. Płaski kształt gotowej oprawy sprawia, że świetnie sprawdzi się ona do bindowania akt, sprawozdań, projektów, które następnie będą archiwizowane, a prosty grzbiet umożliwi wygodne umieszczanie opisów.
  • oprawa w grzbiet drutowy, in. oprawa metalowa (WireBind) – to elegancka i trwała oprawa. Efekt oprawy w grzbiet drutowy zawsze będzie profesjonalny. Świetnie sprawdzi się zarówno do oprawy dokumentacji, do tworzenia broszur reklamowych, kalendarzy, notatników, zeszytów, instrukcji obsługi. Grzbiety drutowe dostępne są w wielu kolorach, można je łączyć ze standardowymi okładkami do bindowania. Oprawa w grzbiet drutowy w rozstawie 3:1 umożliwia oprawę do ok. 120 kartek. Bindownice obsługujące rozstaw dziurkowania 2:1 umożliwią oprawę aż do 280 arkuszy.
  • oprawa paskowa (StripBind /Velobind), prosta, szybka i bezpieczna oprawa z użyciem velobindera. Przedziurkowane na velobinderze kartki łączone są za pomocą pasków velobind. Efektem jest trwała, płaska i bardzo estetyczna oprawa. Paski velobind pozwalają na połączenie ok. 200 arkuszy papieru.
  • oprawa spiralowa (CoilBind), łącząca wygodę możliwości obracania stron o 360 stopni z szybkością oprawiania
  • oprawa klik ( ClickBind). Przedziurkowanie na bindownicy ClickBind dokumenty nakładane są ręcznie na grzbiet clickBind. To wyjątkowo uniwersalna forma oprawy, która umożliwia edycję dokumentu: – otwierasz grzbiet, następnie dodajesz, wymieniasz lub usuwasz kartki – w zależności od potrzeb. Następnie ponownie zamykasz grzbiet i gotowe. Oprawa klik umożliwia zbindowanie plików do ok. 125 kartek.
  • oprawa kanałowa – trwała oprawa introligatorska. Dzięki bindownicy kanałowej powstaną prezentacje o najwyższej jakości. Proces oprawy nie wymaga kleju ani dziurkowania kartek. Okładkę można otworzyć, by wymienić dokumenty. Wąskie grzbiety sprawdzą się w archiwizacji dokumentów, w oprawie prac i sprawozdań. Okładki kanałowe umożliwią oprawę do ok. 300 kartek.
  • oprawa termiczna – trwała oprawa, zabezpieczająca dokumenty przed nieautoryzowaną wymianą kartek. Termobindownica umożliwia szybką i wygodna pracę, a jej efektem jest trwała i bardzo estetyczna oprawa. Szeroki asortyment termookładek z szerokością grzbietu od 1,5mm do 50mm pozwala na oprawę od jednej kartki do ok. 500 arkuszy. Płaska i lekka oprawa  doskonale nadaje się do wysyłek pocztowych.

Krok 2 w wyborze bindownicy:   Jak często będzie wykorzystywana bindownica

Urządzenie musi odpowiadać Twoim potrzebom:
– okazjonalne używanie – urządzenia zalecane do użytku w domu i małym biurze. Bindownica do zastosowań domowych i do małego biura będzie oprawić mniej kartek jednorazowo, ale z pewnością grubość oprawy również nie będzie duża. Urządzenia te często są mniejszych gabarytów, dzięki czemu nie zabierają wiele miejsca gdy są niezużywane. Kompaktowym modelem jest np. Bindownica Star +150, którą po zamknięciu można ustawić w pozycji pionowej.
– umiarkowane używanie – bindownice zalecane do użytku w średnim i większym biurze
– częste używanie – bindownice zalecane do użytku w dużych biurach i profesjonalnych punktach usługowych

Krok 3 w wyborze bindownicy:     Wybierz rodzaj okładek

Możliwości w wyborze materiałów eksploatacyjnych do bindownicy są nieograniczone. Spośród okładek wybierz tą, która będzie Ci najbardziej odpowiadała. Okładki charakteryzują się różnymi stylami wykończenia i teksturami, nadającymi dokumentom różnoraki wygląd i charakter. Wiele okładek umożliwia personalizację oprawy. Okładki poza funkcją prezentacyjną mogą też pełnić ważną rolę ochrony dokumentu.